dobry-bukmacher

Jak wybrać dobrego bukmachera?

Wybór odpowiedniego bukmachera nie jest tak prostą sprawą. Postanowiliśmy w związku z tym przyjrzeć się temu, na co koniecznie warto zwrócić uwagę.

Z roku na rok na polskim rynku czy po prostu w Internecie pojawia się coraz więcej nowych firm bukmacherskich. Całkiem spora ich różnorodność powoduje, że wybór konkretnego bukmachera nie jest tak prostą sprawą. Trzeba zwracać uwagę na kilka istotnych aspektów, o których napiszemy w naszym artykule. Zapraszamy zatem do lektury.

Uwaga na licencje!

Już pierwszą sprawą, na którą każdy początkujący polski gracz winien zwrócić uwagę, jest legalność bukmachera. Aktualnie obowiązujące w Polsce prawo dzieli firmy bukmacherskie na legalne i nielegalne. O co w tym wszystkim chodzi? Otóż przez lata na polskim rynku funkcjonowały firmy, które w żaden sposób nie odprowadzały do Skarbu Państwa podatków. Dzięki polskojęzycznym stronom internetowym cieszyły się sporym powodzeniem wśród graczy. Jednak wprowadzona nowelizacja do ustawy hazardowej przyniosła sporą rewolucję na rynku. Przede wszystkim każda firma chcąca działać w pełni legalnie w Polsce, powinna uzyskać ze strony Ministerstwa Finansów stosowną licencję. W innym przypadku traktowana jest jako nielegalny bukmacher. Jej strona internetowa zostaje blokowana w polskiej sieci, jak i również w żaden sposób firma nie może się reklamować na terytorium Polski. Aktualnie w Polsce już kilkanaście firm uzyskało licencję na świadczenie zakładów bukmacherskich drogą internetową bądź stacjonarną. Dlatego też przed wyborem bukmachera dobrze jest sprawdzić, czy posiada on aktualną licencję Ministerstwa Finansów. Powinna znajdować się ona u dołu strony bukmachera bądź też na samej witrynie Ministerstwa.

A może jednak nielegalny bukmacher?

Internetowi klienci bukmacherów bez licencji szybko znaleźli dla siebie sposoby obejścia blokady. To samo czynią same firmy bukmacherskie, które często zmieniają swoje strony internetowe. Niemniej jednak korzystanie z ich oferty nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem ze strony internautów. Obecnie obowiązujące przepisy prawne przewidują surowe kary za obstawianie kuponów u nielegalnych bukmacherów. W razie przyłapania przez urząd gracz musi zwrócić całą wygraną gotówkę, a przy tym czeka go sprawa w sądzie w sprawie nałożenia kary finansowej. Może ona sięgać o kilku tysięcy do ponad 3 milionów złotych. Lepiej dwa razy się zastanowić, zanim postawimy kupon u bukmachera bez licencji.

Kogo zatem wybrać?

Liczba legalnych bukmacherów w Polsce stale rośnie, dzięki czemu nowi gracze mają, w czym wybierać. Nie oznacza to jednak, że wszystkie firmy są do siebie podobne. Panują między nimi całkiem istotne różnice, które dotyczą oferty, bonusów, płatności. W związku z tym u jednego bukmachera można więcej zyskać w prezencie na start, jednak w toku gry zaoferuje on mniej promocji i gorsze kursy. U innego z kolei sytuacja może być odwrotna. Świetnym rozwiązaniem przy okazji jest sprawdzenie recenzji poszczególnych bukmacherów jak i tego, jakimi opiniami cieszą się oni w sieci.

Na co zwracać uwagę?

Istnieje kilka aspektów, które wiele mogą powiedzieć o tym, czy dany bukmacher jest wart uwagi czy nie. Oto naszym zdaniem kilka punktów, na które dobrze jest zwrócić uwagę:

 1. Dostępność bukmachera
  Oczywiście cały czas mówimy o bukmacherach oferujących zakłady internetowe, dlatego ich strona ma spore znaczenie. Dobrze jeśli będzie przejrzysta, prosta w obsłudze i funkcjonalna. To jednak nie wszystko, gdyż musi być dostosowana do urządzeń mobilnych bądź też bukmacher powinien udostępnić dedykowaną aplikację. Niektóre firmy prowadzą także stacjonarne sieci, gdzie w lokalu można obstawić w tradycyjny sposób kupon.
 2. Oferta bukmachera
  Z pewnością dla osób, które interesują się wieloma dyscyplinami sportowymi, będzie miało znaczenie to, czy dany bukmacher ma ich w ofercie 20 czy 40. Takie są niestety rozbieżności na rynku. U niektórych firm znajdziemy tylko popularne dyscypliny, inne zaś wprowadzają do oferty niszowe sporty, zakłady wirtualne, jak i rozgrywki ze świata e-sportu. Dobrze także jest sprawdzić przekrój lig, gdyż u niektórych legalnych bukmacherów znajdziemy nawet i 4. ligę polską.
 3. Bonusy i promocje
  Już na początek przygody z bukmacherem możemy liczyć na prezenty ze strony wybranej przez nas firmy. Każdy bukmacher ma w swej ofercie bonus powitalny. Za rejestrację konta i pierwszy depozyt można zgarnąć całkiem spore pieniądze na grę. Do tego dochodzą zakłady bez ryzyka, stałe promocje dla graczy, programy lojalnościowe. Polecamy się upewnić, czy poza atrakcyjnym bonusem na start, bukmacher ma coś więcej w swym zanadrzu.
 4. Płatności
  Wielu z nas ma tak, że ceni sobie korzystanie z ulubionych form płatności. Może to być karta płatnicza, portfel elektroniczny, bezpośredni przelew bankowy czy też jeden z pośredników. W związku z tym dobrze będzie sprawdzić, jakie metody wpłat proponują poszczególni bukmacherzy, jak i limity minimalnych oraz maksymalnych przelewów. W przypadku wypłat realizowane są one z reguły tylko na konto bankowe. Jednak niektórzy bukmacherzy mają specjalne systemy płatności, z pomocą których można otrzymać pieniądze na konto po kilkunastu minutach.
 5. Obsługa klienta
  Jest to ostatni naszym zdaniem punkt, na który warto zwracać uwagę. W tym wypadku chodzi o to, jak prowadzona jest obsługa klienta u bukmachera – jak długo działa każdego dnia, z jakich form kontaktu możemy skorzystać? Sprawna pomoc sprawia, że można szybko uzyskać odpowiedź na zadawane pytania bądź też rozwiązanie problemów technicznych.

Jaka ostateczna decyzja?

Naszym zdaniem istnieje przynajmniej kilku legalnych bukmacherów w Polsce, których moglibyśmy bez obaw polecić nowym graczom. W szczególności są to najstarsi bukmacherzy o ugruntowanej pozycji. Najlepszym z pewnością rozwiązaniem będzie założenie konta u co najmniej 2 bukmacherów. Dzięki temu można podwójnie skorzystać z oferty powitalnej, jak i wybierać najlepsze dla siebie kursy na dane mecze.

Oceń artykuł
Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.