Sad man watching football match on television at home.

Zakłady bukmacherskie – zagrożenia związane z hazardem

Zakłady bukmacherskie w sieci to jedna z metod hazardu, z którą wiązać się może wiele zagrożeń. Postaramy się przestrzec przed niektórymi z nich.

W naszym kraju hazard, zwłaszcza zakłady bukmacherskie staje się z roku na rok coraz bardziej popularny. Dla wielu osób to niewątpliwa szansa na wygranie mniejszych bądź większych pieniędzy czy też po prostu forma rozrywki. Nie można jednak zapominać, że z hazardem wiąże się wiele zagrożeń. Stawiając często zakłady bukmacherskie, narażamy się nie tylko na utratę finansów, lecz możemy być podatni na uzależnienie od hazardu. To z kolei może powodować znacznie więcej problemów. Jakie zatem są zagrożenia związane z hazardem, jak ich unikać?

Skąd się biorą zagrożenia?

Wiele osób na co dzień nie zdaje sobie sprawy z faktu, że hazard jest czynnością, która może powodować wiele problemów. Wmawiamy sobie, że przecież częste obstawianie spotkań piłkarskich czy koszykarskich nie powinno wiązać się z żadnymi problemami. Niestety rzeczywistość jest zupełnie inna. Dla dużej grupy osób zakłady bukmacherskie mają być szansą na zdobycie dużych pieniędzy niskim nakładem sił i własnych środków. Wszakże Internet pełen jest zdjęć kuponów, gdzie ktoś za postawione 2 czy 4 złote wygrał nawet kilka tysięcy. Czemu zatem nie spróbować? Oczywiście nią ma ku temu żadnych przeciwwskazań, jednak nawet wyśmienita wiedza sportowa nie uchroni nas przed potencjalną opcją przegrania kuponu. Każdy sport to w pewnym sensie loteria. Dlatego nie można być do końca pewnym, że nasz faworyt na 100% okaże się zwycięski. Zagrożenia związane z zakładami bukmacherskimi i innymi formami hazardu wynikają przede wszystkim z braku umiaru, zbyt częstego obstawiania kuponów, jak i chęci wyrównania wcześniejszych strat.

Problemy finansowe

Najczęściej w przypadku hazardu mówi się o problemach finansowych. Praktycznie za każdym razem obstawianie kuponów u bukmachera wymaga wkładu pieniężnego, przez co musimy najpierw wyłożyć własne środki, aby następnie drogą obstawianie spotkań, wydarzeń starać się o mniejsze czy wyższe wygrane. Problemy finansowe powstają w szczególności w sytuacji, kiedy w wyniku kilku porażek nie jesteśmy w stanie przestać i staramy się odkuć, wyrównać swe przegrane. Nie mamy jednak zagwarantowane, że kolejne kupony przyniosą nam jakiekolwiek wygrane. Coraz częstsze stawianie kuponów, zwłaszcza za wyższe stawki, może powodować problemy finansowe. Już wiele osób popadło w ten sposób w spiralę długów, które są następnie trudne do spłacenia. Z łatwością w krótkim czasie można wydać pieniądze przeznaczone na inne cele, całą wypłatę, oszczędności. Czasem nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że suma wszystkich postawionych w ciągu miesiąca kuponów, może być całkiem sporą kwotą.

Problemy zdrowotne

Coraz częstsze granie może powodować, że obstawianie zakładów bukmacherskich staje się dla nas jedną z najważniejszych czynności każdego dnia. Ciągłe myślenie o kuponach, potencjalnych stawkach i kursach, podwyższona przez to adrenalina, to najprostsza droga do uzależnienia. Już od pewnego czasu uzależnienie od hazardu kwalifikuje się jako jedną z chorób cywilizacyjnych. Sam hazard można podzielić na rekreacyjny, ryzykowny, problemowy oraz patologiczny. W szczególności ostatnie dwie formy są niebezpieczne, albowiem wymagają pomocy ze strony rodziny, przyjaciół, a zwłaszcza specjalisty. Uzależnienie od hazardu może mieć wpływ na obniżenie koncentracji, problemy z pracą. Do tego dochodzi również stres, bezsenność. U uzależnionych występują często napady paniki, złości, a nawet próby samobójcze. Nie można jednak zapominać o aspektach osobistych, gdyż takie problemy zdrowotne mają wpływ także na całą rodzinę, która nie tylko często nie radzi sobie z uzależnionym, lecz również może zostać zmuszona do spłaty jego długów.

Jak się bronić przed uzależnieniem?

Zakłady bukmacherskie jako formę hazardu przedstawiliśmy w takim świetle, że mogłoby się wydawać, iż należy się trzymać od nich z daleka. Nie jest to jednak prawdą. Po prostu uświadamiamy, że nieodpowiednie podejście do gry może się skończyć uzależnieniem, problemami zdrowotnymi i finansowymi. Można jednak z łatwością obronić się przed negatywnymi skutkami zakładów bukmacherskich. Na pierwszy plan wysunąć należy spokój, opanowanie, tak zwaną zimną głowę. Do każdego obstawianego wydarzenia zarówno początkujące jak i doświadczone osoby powinny podchodzić z rozwagą. Nie można pod wpływem emocji postawić wszystkich swoich pieniędzy na kupon, gdyż to prosta droga do bankructwa. Proponujemy zatem zacząć swą przygodę od niższych stawek. Dzięki temu można sprawdzić, jak na przestrzeni wybranego okresu będzie wyglądać bilans zysków i strat. Taka prosta analiza powie nam, czy dotychczasowa strategia przynosi skutki. Dopiero po pewnym czasie można bardziej zaryzykować, jednak nadal z umiarem. Przypominamy przy tym, że i sami bukmacherzy przychodzą nam z pomocą. U wielu legalnych bukmacherów na polskim rynku istnieje opcja ustalenia sobie dziennego, tygodniowego czy miesięcznego limitu na grę. W ten oto sposób można zabezpieczyć się na wypadek, gdybyśmy chcieli wydać więcej niż sobie wcześniej zaplanowaliśmy. Ponadto istnieje okazja do zablokowania swego konta na 24h bądź też na okres kilku miesięcy. Bukmacherzy na swych stronach mają także zakładki zatytułowane „Odpowiedzialna Gra”. Są tam przekazywane istotne informacje o uzależnieniu od hazardu, jak i podawane strony internetowe, dzięki którym można uzyskać fachową pomoc.

Podsumowanie

Zakłady bukmacherskie wiążą się z kilkoma zagrożeniami, zwłaszcza finansowymi i zdrowotnymi. Jednak każda osoba ma szansę zabezpieczyć się na tego typu ewentualność. Dlatego też zachęcamy do skorzystania z kilku podanych przez nas porad, jak i również przeczytania informacji o odpowiedzialnej grze na stronie wybranego bukmachera.

Oceń artykuł
Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.