Gambling Football Game Bet Concept

Systemy bukmacherskie – szansa na zyski?

Wśród miłośników zakładów bukmacherskich coraz popularniejsze stają się systemy hazardowe, z pomocą których można liczyć na stabilne zyski.

Większość graczy bukmacherskich na co dzień obstawia proste zakłady, które mają im przynieść określone wygrane. Jednak ci bardziej doświadczeni często sięgają po systemy bukmacherskie. W przeciwieństwie do standardowych rodzajów zakładów, taki system bukmacherski już nie dotyczy samych dyscyplin sportowych, lecz kursów, gdyż to one właśnie definiują matematyczne szanse na zyski. Co zatem warto wiedzieć o systemach bukmacherskich?

Czym jest system bukmacherski?

Systemy bukmacherskie to formy obstawiania zakładów, które oparte są w szczególności na matematycznych wyliczeniach, gdzie najistotniejsze dla graczy są wysokości kursów. Dzięki nim można nie tylko zmniejszyć emocje panujące przy obstawianiu i rozliczaniu kuponów, lecz także uprościć sam proces zawierania zakładów. Przyjmuje się, że wprowadzenie do swej gry wybranego systemu oraz trzymanie się jego założeń przez dłuższy czas, koniec końców powinno zacząć przynosić stabilne zyski. Taki rodzaj stawkowania zakładów będzie nam narzucał pewne zasady doboru stawek na zakłady. Jego odmienność polega również na tym, iż z reguły jest niezależny od wybieranych przez nas dyscyplin sportowych. Poprzez definiowanie stawek wybieramy nie te spotkania, które są dla nas pewniakami, lecz te, które mogą przynieść konkretny zysk. Jest on przeznaczony dla osób cierpliwych, które są nastawione na to, że zyski będą widoczne dopiero w dłuższej perspektywie.

Jakie są popularne systemy bukmacherskie?

Przez lata, a nawet dziesięciolecia powstało i zostało udoskonalonych wiele systemów, z których obecnie korzysta wielu graczy u bukmachera. Postanowiliśmy zatem wybrać te najpopularniejsze.

  • Martingale: jest to system, który często nazywany jest progresją. Jego istotą jest podwajanie, powiększanie stawki za każdym razem, kiedy nasz poprzedni kupon okazał się przegrany. Jeśli koniec końców uda się nam wygrać kupon, to poprzednie straty zostają wyrównane z minimalnym zyskiem, a my zaczynamy całość od początku. System ten jest jednak pewnym zagrożeniem, gdyż w przypadku ciągłych porażek można szybko utracić cały kapitał. Ponadto nie pozwala on na wysoki zysk. Przy wyższych stawkach należy upewnić się, że nie posiadamy limitów na koncie bądź też bukmacher pozwala na obstawianie kuponów za wyższe kwoty.
  • Ciąg Fibonacciego: jest to matematyczny wzór, który pochodzi jeszcze z XIII wieku, jednak bardzo dobrze sprawdza się w dzisiejszym hazardzie. Jest to bardziej rozwinięta forma Martingale. Polega on na tym, że każda kolejna stawka za nasz kupon musi być sumą dwóch poprzednich stawek. Mamy w związku z tym do czynienia z nieco bardziej bezpieczną progresją. Jeżeli nasz kupon jest przegrany, musimy przejść do kolejnego poziomu stawki. Jeśli wygrywamy, to cofamy się o jeden poziom, a dwie wygrane z rzędu rozpoczynają zabawę od początku. Ciąg Fibonacciego wymaga mniejszego kapitału, jednak i sam wzrost stawek jest dosyć powolny. Także i tutaj można szybko zbankrutować, a zyski nie są zbyt duże.
  • Płaska stawka: jest to bardzo popularny, a przy tym prosty system bukmacherski. Każdy z naszych kuponów musi być obstawiany za identyczną kwotę. Nie powinna stanowić ona jednak więcej niż 5% naszego ogólnego budżetu. Dzięki temu nie ryzykujemy bankructwem, jednak osiągamy małe zyski. System ten jest w szczególności polecany początkującym.
  • Stawkowanie procentowe: jest to kolejny system dedykowany początkującym. Polega on na tym, iż przy obstawianiu kuponów bierzemy pod uwagę wysokość swego budżetu. Powinien być to mały procent rzędu 2 czy 4%. Należy zatem zawsze obliczać posiadane pieniądze na koncie u bukmachera bądź wybrany kapitał przez 2% i za taką sumę obstawiać kupony. Dzięki temu istnieje niskie ryzyko bankructwa, jednak wysokość zysków będzie uzależniona od kapitału.
  • System 1–3–2–6: w tym wypadku mamy do czynienia z rosnącą progresją. Jego najważniejszym założeniem są cztery wygrane z rzędu. Na początku wybieramy jedną jednostkę. Gdy wygrywamy posiadamy już dwie. Wtedy stawiamy wygrane plus stawkę podstawową. W wyniku udanego kuponu zyskujemy aż sześć jednostek. W kolejnym etapie gramy już jednak bardziej zachowawczo, dlatego z sześciu jednostek cztery zostawiamy w kieszeni, a gramy za dwie. Możemy zatem w przypadku porażki czy zwycięstwa być już na plusie. Ostatni etap to największe ryzyko. Jeżeli do tej pory mieliśmy szczęście, to z ośmiu posiadanych jednostek stawiamy 6. W ostateczności nasz zysk netto wyniesie aż dwanaście jednostek bądź też przy przegranej zostajemy z kapitałem początkowym. System 1–3–2–6 charakteryzuje się okazją na duże zyski, jednak nie jest prosty do pomyślnego ukończenia. Liczy się tutaj zarówno szczęście jak i nasza wiedza sportowa.
  • System Dziesięciokrotność: system ten cieszy się w ostatnim czasie coraz większym powodzeniem. Polega on na tym, iż zakładamy sobie obstawianie kuponów do momentu, kiedy osiągniemy wygraną wyższą niż dziesięciokrotność naszego początkowego kapitału. Jest to w miarę bezpieczny system, o ile nastawimy się na dłuższy czas grania. Powinniśmy starannie wybierać wydarzenia o bezpieczny kursie, najczęściej poniżej 1.50. Dlatego też, jeżeli startujemy z kapitałem 50 złotych, to obstawiamy kupon na pojedyncze zdarzenie, a całą wygraną inwestujemy w następny kupon. W teorii zatem w razie niepowodzenia naszą przegraną będzie tylko pojedynczy kapitał.


To oczywiście nie wszystko, albowiem można zdecydować się także na wykorzystanie systemu Kelly’ego, D’Alemberta, Greenwood, Paroli, Martingale’a czy też systemu stałego profitu.

Co należy wziąć pod uwagę?

Choć większość systemów jest dosyć uniwersalnych, to jednak warto wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Przede wszystkim nie każda dyscyplina sportowa sprawdza się do prezentowanego systemu. W przypadku ciągu Fibonacciego czy Martingale’a najbardziej polecana jest piłka nożna bądź hokej. W innych zaś można wybierać praktycznie każdy rodzaj sportu. Najbardziej istotny jest jednak kapitał oraz stawka początkowa, gdyż będą one mieć wpływ na zyski oraz naszą długość gry. Ponadto dobrze jest wziąć pod uwagę same typy, albowiem nie każde są adekwatne do wybranego systemu. Warto oczywiście uwzględnić swą wiedzę sportową, jak i oczekiwane zyski. Jedne systemy wiążą się z mniejszym zyskiem, lecz większym bezpieczeństwem, inne zaś są bardzo ryzykowne z nastawieniem na wyższe wygrane.

Oceń artykuł
Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.